Városlista
2025. november 28, péntek - Stefánia

Hírek

2013. Augusztus 02. 11:39, péntek | Életmód
Forrás: MTI

ÁNTSZ: kezdődik a parlagfűszezon

ÁNTSZ: kezdődik a parlagfűszezon

Indul a parlagfűpollen-szezon, két héten belül az ország egész területén megkezdődik a virágzás - hívta fel a figyelmet az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) pénteken.

Az ÁNTSZ pénteki, az MTI-hez eljuttatott közleményében az áll, hogy az Országos Környezetegészségügyi Intézet Aerobiológiai Monitorozási Hálózatának adatai szerint idén július elején jelentek meg először a csapdákban a parlagfű pollenszemei. A száraz, meleg júliusi időjárás következtében a hónap végére a parlagfűpollen koncentrációja szórványosan, egy-egy napon elérte a tüneteket okozó szintet is. Az időjárás-előrejelzés alapján augusztus elején hasonlóan meleg, száraz idő várható, így augusztus közepére országszerte tüneteket okozhat a parlagfű virágpora. A szezon tetőzése az előző évek tapasztalatai alapján augusztus utolsó, illetve szeptember első hetében várható - írta az ÁNTSZ.
A sok allergiás betegre tekintettel az ÁNTSZ a parlagfűszezonban kiemelt figyelmet fordít arra, hogy folyamatosan tájékoztassa a lakosságot az aktuális parlagfűhelyzetről. Ennek érdekében idén is naponta frissítik a honlapjukat (oki.antsz.hu) több város - köztük Budapest, Miskolc, Pécs, Zalaegerszeg, Szeged - aktuális pollenadataival. Augusztus elején pedig ismét elindítják a parlagfűpollen-riasztási rendszert is: szerdánként teljes országos parlagfűjelentést tesznek közzé. A tisztiorvos hivatalos Facebook-oldalán (www.facebook.com/tisztiorvos) az aktuális parlagfűhelyzetről szóló jelentéseiket is rendszeresen közzéteszik majd.
"A parlagfűpollen-szezon alakulásában az időjárás meghatározó" - írta az ÁNTSZ. Mint kifejtették: májusban a parlagfű növekedéséhez csapadékra van szükség, a virágzás időszakában viszont a hosszú, esős időszak kimoshatja a levegőből a pollenszemeket, átmenetileg csökkentve a pollenterhelést. A pollenszórás az eső után viszont ismét felerősödik. A tartós szárazság magas hőmérséklettel együtt azonban a növényzet kiszáradásához és a pollenterhelés csökkenéséhez vezet.
Mint írták, a tavalyi nyár az előző évinél is szárazabb és melegebb volt, ami az előző két évhez képest erősen csökkentette a parlagfűpollen-terhelést. Idén a május és a június is hidegebb és esősebb, a július azonban jelentősen szárazabb és melegebb volt, mint 2012-ben. A szezon most a tavalyinál kissé előrébb tart, de ha az idén is aszályos, meleg lesz a nyár hátralévő része, akkor az előző évhez hasonló, alacsonyabb pollenterhelés várható - fejtették ki.

Címkék: ántsz, parlagfű

Ezek érdekelhetnek még

2025. November 28. 07:31, péntek | Életmód

Szallas.hu: télen is népszerű a Balaton a belföldi utazók között

A foglalások 13 százalékával a Balaton a negyedik legkedveltebb belföldi úti cél a téli időszakban - közölte a Szallas.hu csütörtökön az MTI-vel, friss foglalási adatai alapján.

2025. November 27. 07:39, csütörtök | Életmód

Öthetes kikapcsolási moratóriumot hirdetett az MVM

Az ünnepi időszakra időzítve, több mint öthetes kikapcsolási moratóriumot hirdet lakossági ügyfelei számára az MVM - közölte a társaság a Facebook-oldalán szerdán.

2025. November 26. 07:28, szerda | Életmód

Karamellizált fehércsokoládéval bevont kekszes-karamellás édesség lett az év szaloncukra

A soltvadkerti Szent Korona cukrászda által készített karamellizált fehércsokoládéval bevont, Lotus kekszes karamellás szaloncukor nyerte az idei Év Szaloncukra versenyt.