Hírek
2017. Január 10. 09:19, kedd |
Helyi
Forrás: mti.hu
Csaknem ötszáz millió forintból újult meg a Savaria Múzeum és kertje
Csaknem félmilliárd forintnyi kormányzati támogatást fordítottak Szombathelyen a Savaria Múzeum homlokzatának felújítására és az épület előtti közpark helyreállítására - közölte a hétfőn Puskás Tivadar polgármester.
Az avató ünnepségen egybegyűlteket emlékeztete arra, hogy az egykor kultúrpalotaként is szolgáló múzeumépületet 1908-ban adták át.
A beszédében személyes, gyerekkori emlékeit is felemlegette a múzeumparkkal kapcsolatban és hozzátette, hogy még régebbi történetek szerint a múzeum épülete mellett folyó Gyöngyös-patak partján egy "hattyúház" is állt. Ezt a mostani felújítás munkálatok során rekonstruálták, csakúgy, mint a park díszes kerítését.
A kert megújítása során figyelmet fordítottak az idős fák megóvására, de átláthatóvá, valamint kertészetileg jobban kezelhetővé tették a területet. Új padokat, szemétgyűjtőket és kerékpártárolót helyeztek ki.
Az eseményen beszédet mondott Hende Csaba, Szombathely országgyűlési képviselője amiben arról szólt, hogy egy kétezer év óta folyamatosan lakott városban különösen fontos, hogy a múlt emlékeit összegyűjtsék, megőrizzék és időről időre bemutassák - erre valók a múzeumok.
"Azért kell ilyen célokra is jelentős összegeket költenünk, mert a múltunk ismerete, tisztelete nélkül nincsen jövőnk, vagy ahogy egy régi mondás tartja: csak az a fa nő magasra, amelyik mélyre nyújtja a gyökereit" - mondta.
Csapláros Andrea a Savaria Múzeum igazgatója ünnepi beszédében azt hangsúlyozta, hogy a múzeumoknak ma már számos olyan feladatuk van az egyre növekvő gyűjtemények tárolásán és gondozásán túl, amelyhez tér kell, gondoljunk csak a múzeumpedagógiára, vagy az élethosszig tartó tanulás támogatására, de akár a hátrányos helyzetűek felzárkóztatásának segítésében, a közösségformálásban vállalt új szerepekre.
A szombathelyi múzeumok ma már csaknem ötszázmillió múzeumi tárgyat, emléket őriznek, és ez a szám évről évre növekszik, hiszen "minden érték - még a sportrelikviák is - idővel egy múzeumban kötnek ki" - tette hozzá az igazgató.
Csapláros Andrea hangsúlyozta: a múzeumok a múltat, az állandó értéket képviselik, mégis a jövőnek épülnek.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 09. 12:00, hétfő | Helyi
Magyar Péter nevét emlegetve tagadta az orosz nagykövetség, hogy a Kreml különleges egysége befolyásolni akarná a magyar választásokat
2026. Április 12. 22:58, vasárnap | Belföld
Történelmi részvétel mellett nyert a Tisza Párt, új korszak kezdődhet Magyarországon
Óriási fölénnyel, minden bizonnyal kétharmados többséget szerzett a Tisza Párt.
2026. Április 12. 22:57, vasárnap | Belföld
Orbán Viktor: gratuláltam a győztes pártnak
2026. Április 12. 22:56, vasárnap | Belföld
Választás 2026 - Dobrev Klára lemondott a DK elnöki tisztségéről
Dobrev Klára és a Demokratikus Koalíció (DK) teljes elnöksége lemondott vasárnap éjjel, miután a párt nem szerzett mandátumot az országgyűlési választáson.
