Városlista
2025. július 1, kedd - Annamária

Hírek

2022. Május 03. 12:00, kedd | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

ITM-államtitkár: Magyarország számára kiemelten fontos az energiaellátás biztonsága

ITM-államtitkár: Magyarország számára kiemelten fontos az energiaellátás biztonsága

Magyarország álláspontja szerint az energiaellátás biztonságára kiemelt figyelmet kell fordítani az Oroszország elleni uniós szankciók meghatározásakor

- mondta Steiner Attila, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára az Energia Tanács hétfői brüsszeli rendkívül ülése után telefonon az MTI-nek.

Steiner Attila elmondta: az ülésen áttekintették az uniós országok energiaellátási helyzetét és a tagállamok által tervezett intézkedéseket.

Az államtitkár kiemelte: a Lengyelországba és Bulgáriába irányuló orosz gázszállítás leállításának nincs hatása a magyar ellátásbiztonságra. Magyarország továbbra is kapja az orosz gázt a szerződéseknek megfelelően, a Bulgárián keresztüli tranzit folyamatos és különösen fontos, hogy ez így is maradjon a magyar ellátás biztonságának szavatolása érdekében - szögezte le.

Az Energia Tanács ülésén Steiner Attila beszámolt arról is, hogy Magyarország nagyon sokat fordított az elmúlt években a gázhálózatra, kiépítette a határkeresztező kapacitásokat, ugyanakkor a gázforrások tekintetében rá van szorulva más tagállamokra, külső országokra. Kitért arra is, hogy Magyarország rendelkezik az egyik legnagyobb földgáztároló-kapacitással a régióban.

Az államtitkár a kőolajszállításról elmondta: folyamatos a hazai ellátás. Hangsúlyozta, hogy a hazai finomító az orosz kőolaj feldolgozására van optimalizálva, így a technikai és logisztikai adottságok miatt Magyarországnak nincs mozgástere, szüksége van arra, hogy az orosz kőolajszállítás fennmaradjon a következő időszakban.

Mint mondta, az elmúlt években sokat invesztáltak alternatív lehetőségekbe a régió országai, de még mindig jelentős az orosz energiától való függőség, évek alatt valósíthatók meg azok a beruházások, amelyek lehetővé teszik az ellátás biztosítását más forrásokból.

Leszögezte, hogy gyors változást nem lehet elérni, a gazdaság működéséhez szükség van az orosz gáz- és az olajellátás biztosítására.

Sajtóhírek szerint Magyarország és Szlovákia a helyzetére tekintettel könnyítéseket kaphat az uniós olajembargó alól, erről Steiner Attila azt mondta, szövegszerű javaslatot még nem kaptak.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 01. 07:44, kedd | Belföld

Az államtitkár szerint ennyibe kerülne Magyarországnak az orosz energiaembargó

Az EU orosz energiára tervezett embargója akár 800 milliárd forinttal is megemelheti Magyarország energiakiadásait, ez az összeg nagyjából megegyezik a rezsicsökkentésre szánt költségvetési forrásokkal

2025. Július 01. 07:38, kedd | Belföld

Orbán Viktor: a Pride nem büszkeség, hanem balítélet

2025. Július 01. 07:33, kedd | Belföld

Hitelt kell felvennie a Fővárosnak

A fővárosi önkormányzat ez évi költségvetésének kiigazításáról döntött a Fővárosi Közgyűlés hétfő esti rendkívüli ülésén, a módosítás részeként húszmilliárd forinttal emelik a fővárosi önkormányzat folyószámla-hitel

2025. Június 30. 07:36, hétfő | Belföld

Nagy István: ingyen biztosítja a kormány a gazdáknak az öntözővizet

A kormány ingyenesen biztosítja a gazdák számára az öntözővizet azzal, hogy mintegy 10 milliárd forintnyi összegben átvállalja a vízdíj árának megfizetését a gazdálkodóktól