Hírek
2012. Január 11. 12:52, szerda |
Külföld
Forrás: mno.hu/MTI - Fotó: Reuters
Már beiktatásán Izraelt támadta
Atomfegyvereinek megsemmisítésére szólította fel Izraelt Daniel Ortega nicaraguai elnök saját keddi beiktatási ünnepségén, amelyen jelen volt a latin-amerikai körúton járó Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök is.
Ortega – aki második elnöki ciklusát kezdi el – támadta Irak és Afganisztán amerikai „megszállását”, és elítélte a hatalomból háborúban elűzött Moammer Kadhafi líbiai diktátor megölését. A beiktatási ceremónián Ahmadinezsád mellett Hugo Chávez venezuelai elnök is jelen volt.
A nicaraguai politikus kiállt amellett, hogy Iránnak joga van az atomenergia békés célú felhasználására. Szembement a Nyugatnak azzal a gyanújával, hogy az iszlám köztársaság nukleáris programja atomfegyver kifejlesztésére irányul.
„Biztos vagyok abban, hogy békét lehet teremteni a térségben csupán olyan megbeszélések kezdeményezése által, amelyek során felvázolnák az izraeli atomfegyverek megsemmisítésének lépéseit” – jelentette ki az egykori marxista gerillaparancsnok. De a nyugati hatalmak nem vesznek tudomást az atomfegyverrel rendelkező államokról, és egy olyat fenyegetnek, amely csak békés célokra akarja felhasználni a nukleáris energiát – magyarázta a 66 éves Ortega Iránra célozva.
Általános az a vélekedés a világban, hogy Izrael rendelkezik atomfegyverekkel, bár ezt a zsidó állam soha nem ismerte el.
Nicaragua 2010-ben felfüggesztette diplomáciai kapcsolatait Izraellel, miután az izraeli haditengerészet feltartóztatott egy török hajórajt, amely a Gázai övezetbe készült, és az intézkedés erőszakos, halálos kimenetelű incidenssé fajult.
A jóléti programmal kampányoló Ortega novemberben elsöprő győzelmet aratott a választásokon, és kétharmados többséget szerzett a parlamentben.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 12. 07:41, hétfő | Külföld
Felszólította Kubát az amerikai elnök
Donald Trump amerikai elnök az Egyesült Államokkal való megegyezésre szólította fel Kubát, miután az elveszítette legnagyobb támogatójaként Venezuelát.
2026. Január 12. 07:41, hétfő | Külföld
Rómában rendkívüli biztonsági készültséget rendeltek el a Termini-pályaudvarnál migránsok támadásait követően
Tovább erősítették a katonák és rendőrök jelenlétét az olasz főváros központi vasútállomásánál, miután a Termini-pályaudvarnál migránsok egy csoportja több embert is megtámadott - közölték a hatóságok vasárnap.
2026. Január 10. 09:09, szombat | Külföld
Giorgia Meloni: elérkezett az ideje, hogy Európa beszéljen Oroszországgal
Azt hiszem, elérkezett az ideje, hogy Európa beszéljen Oroszországgal a háborúról - hangoztatta Giorgia Meloni olasz miniszterelnök év eleji sajtótájékoztatóján pénteken.
