Hírek
2011. Július 15. 14:25, péntek |
Belföld
Forrás: OrientPress
Megalakult a cukorbizottság

Megtartotta alakuló ülését a cukorgyárak privatizációját vizsgáló bizottság. A 16 tagú testület a jövőben hetente ülésezik, majd fél éven belül jelentést készít a hazai cukoripart érintő legfontosabb döntésekről.
A bizottság fényt derítene arra, hogy kik, milyen indokkal és jogszabályi háttérrel járultak hozzá a hazai cukorgyárak magánosításához.
Az országgyűlés még júniusban 302 igen szavazattal 46 ellenében fogadta el a Font Sándor, Ivanics Ferenc és Sebestyén László országgyűlési képviselők javaslatát a Bizottság felállításáról. A képviselői testület feladata lesz kideríteni, hogy a cukoripar privatizációja során milyen mulasztások történtek, milyen privatizációs döntések, megállapodások születtek, azokhoz kapcsolódóan az új tulajdonosok felé milyen kikötések kapcsolódtak, betartották-e azokat – illetve, hogy ki, mikor, és hogyan ellenőrizte az új tulajdonosok által vállalt kötelezettségek betartását.
A bizottság vizsgálja azt is, milyen jogszabályi felhatalmazás, irányelvek és szakmai szempontok alapján születtek döntések a cukoripari privatizáció folyamatáról - és hogy mely állami és kormányzati szervek voltak érintettek a magánosításban. A tényfeltáró munka során a korábbi kormányzatok tevékenységét is ellenőrizni fogják – különös tekintettel a szocialista–szabad demokrata koalíciókra.
Magyarországon a rendszerváltozás idején még 12 cukorgyár működött. A privatizáció során az üzemek külföldi tulajdonba kerültek, majd az EU 2006-os reformjával visszaszorította a cukorgyárak termelését. Mára mindössze egy, külföldi tulajdonban lévő cég működik Kaposváron, ahol csupán a hazai cukorszükséglet harmadát állítják elő. A szocialista kormányok idején az uniós csatlakozáskor kiharcolt – 402 ezer tonnás – magyar cukorkvóta 75 százaléka Brüsszelhez kerül vissza. Az évi cukorfogyasztás 300 ezer tonna körüli, így a hazai gazdaság importra szorul – írja közleményében a Vidékfejlesztési Minisztérium.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 01. 07:44, kedd | Belföld
Az államtitkár szerint ennyibe kerülne Magyarországnak az orosz energiaembargó
Az EU orosz energiára tervezett embargója akár 800 milliárd forinttal is megemelheti Magyarország energiakiadásait, ez az összeg nagyjából megegyezik a rezsicsökkentésre szánt költségvetési forrásokkal
2025. Július 01. 07:38, kedd | Belföld
Orbán Viktor: a Pride nem büszkeség, hanem balítélet
2025. Július 01. 07:33, kedd | Belföld
Hitelt kell felvennie a Fővárosnak
A fővárosi önkormányzat ez évi költségvetésének kiigazításáról döntött a Fővárosi Közgyűlés hétfő esti rendkívüli ülésén, a módosítás részeként húszmilliárd forinttal emelik a fővárosi önkormányzat folyószámla-hitel
2025. Június 30. 07:36, hétfő | Belföld
Nagy István: ingyen biztosítja a kormány a gazdáknak az öntözővizet
A kormány ingyenesen biztosítja a gazdák számára az öntözővizet azzal, hogy mintegy 10 milliárd forintnyi összegben átvállalja a vízdíj árának megfizetését a gazdálkodóktól