Hírek
2012. Április 07. 14:03, szombat |
Belföld
Forrás: mno.hu / Magyar Nemzet
Milliárdokat veszítenek az egyetemek

Az állami egyetemek felét kizárták azokból a százmilliárdos keretösszegű, fejlesztésre fordítható pályázatokból, amelyeket márciusban hirdetett meg az oktatási tárca – tudta meg a Magyar Nemzet.
Az Új Széchenyi-tervben megvalósuló pályázatok feltételeit összefoglaló, a lap birtokába jutott dokumentum szerint a közép-magyarországi régió egyetemeit és főiskoláit – az ország 28 intézményéből 13-at – az EU egyik irányelve miatt diszkriminálják. Semmit nem kapnak az alapkutatásokra megszerezhető tízmilliárd forintból, kimaradnak az infokommunikációs kutatások támogatásából – amelyre 7,6 milliárdot szán a kabinet –, és a tudományos eredmények elismerésére meghirdetett 2,6 milliárdos pályázatból is. Ugyanez a helyzet a szaknyelvi képzési rendszer fejlesztésére elkülönített 3 vagy a speciális infrastruktúra fejlesztésére fordítható 5,7 milliárd forint esetében.
A lapnak nyilatkozó, nevük elhallgatását kérő intézményvezetők szerint komoly veszélyeket rejt magában a megkülönböztetés, mert éppen a legnevesebb nagy egyetemek – például BME, ELTE, Semmelweis – maradnak ki a lehetőségekből, miközben tudományos eredményeik alapján egyértelmű, hogy náluk sokkal jobban hasznosulhat a pénz, mint a kisebb, vidéki főiskolákon. A lap forrásai szerint a diszkriminációról nem a kormány tehet, hanem az Európai Unió 2007–2013-as időszakának egyik irányelve, amely szerint minden területi egység az EU-átlag GDP-hez viszonyított saját GDP-je alapján részesül támogatásban. Mint elmondták: a kormány már döntött arról, hogy a régió számára húszmilliárd forintos átcsoportosítást irányoz elő. Ezt a javaslatot tavaly decemberben be is nyújtották az uniónak, de visszajelzés a mai napig nem érkezett. Ami biztos, hogy négymilliárd forintot elkülönítettek a közép-magyarországi régió intézményei számára. Várhatóan azonban 3-4 nagy egyetem között oszlik majd el a pénz, a többiek pedig sajnos ebből is kimaradnak.
Magyar Nemzet / mno
Ezek érdekelhetnek még
2025. Augusztus 23. 09:59, szombat | Belföld
KSH: Tovább zuhant a beruházások teljesítménye Magyarországon
A beruházások volumene 2025 II. negyedévében a nyers adatok szerint 8,0 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakitól.
2025. Augusztus 23. 09:57, szombat | Belföld
Szijjártó Péter: legalább öt napig el fog tartani az orosz kőolajtranzit helyreállítása
Legalább öt napig el fog tartani a kőolajtranzit helyreállítása a Barátság vezetéken, amelyet ismét ukrán légicsapások értek - írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken a Facebookon.
2025. Augusztus 23. 09:56, szombat | Belföld
Az Eurostat szerint javult az egészségügyi hozzáférés aránya Magyarországon
2025. Augusztus 22. 07:43, péntek | Belföld
Újraindul a vasúti személyszállítás Bukarest és Kijev között
A Bukarest és Kijev közötti vasúti személyszállítás újraindításáról állapodott meg Románia és Ukrajna - jelentette be Ionel Scriosteanu, a bukaresti közlekedésügyi minisztérium államtitkára.