Városlista
2026. július 12, vasárnap - Izabella

Hírek

2012. November 14. 05:00, szerda | Belföld
Forrás: MTI

Néhány év múlva zavarok lehetnek a hazai áramellátásban szakértők szerint

Néhány év múlva zavarok lehetnek a hazai áramellátásban szakértők szerint

A kedvezőtlen befektetési környezet miatt nem várható új erőművek építése a közeljövőben, így azonban már néhány év múlva zavarok lehetnek a hazai áramellátásban - összegezték energiapiaci szereplők az Energiainfo.hu internetes szakportál keddi budapesti sajtóbeszélgetésén.

A CEZ cseh villamosművek öt évet töltött azzal, hogy előkészítsen két projektet, köztük a százhalombattai kombinált ciklusú gázturbinás erőművet, amelyek most nem épülnek meg - mondta el Hornai Gábor, a CEZ Magyarország ügyvezető igazgatója. Hozzátette: a befektetni szándékozók közül mások is arra a következtetésre jutottak, hogy túlságosan kockázatos most erőműépítésbe kezdeni.
Az ügyvezető igazgató szerint a villamos energia ára a válság óta csökken, részben a gazdasági recesszió, részben a szén-dioxid kvótaárak, valamint a szénár csökkenése, illetve a megújuló energiaforrások belépése miatt. Ezért a nagyerőművi beruházások megtérülése olyan hosszú idő lenne, amit magánbefektetők jelenleg nem vállalhatnak. Stratégiai beruházásokat csak államok finanszírozhatnak - fogalmazott Hornai Gábor.
Turai József, a Magyar Energiakereskedők Szövetségének elnöke úgy látja, a jelenlegi helyzetben a kereskedők rövid távra rendezkedtek be, rövid távú értékesítésre azonban nem lehet erőművet építeni.
A szakember szerint a nagykereskedelemben már most is érezni, hogy az elöregedő hazai erőműpark nincs a legjobb állapotban, emellett az idén több áramtermelő is kiesik a rendszerből.
Magyarország most fogja elérni a legnagyobb áramimport mennyiséget, az idei bruttó import elérheti a 17 terawattórát, míg az áramexport a 10 terawattórát - jelezte Turai József.
A szakértők szerint kérdés, hogy a jelenlegi helyzetben a jónak számító magyar áramellátási rendszer meddig marad fenn, illetve a kisebb kínálat mennyire hajtja fel az árakat.

Címkék: Gazdaság-energia

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 12. 13:00, vasárnap | Belföld

MTVA: a közszolgálati hírszolgáltatás összehangoltan és fokozatosan újraindul a közmédia felületein

Megkezdődött a hírszolgáltatás fokozatos újraindítása az M1 képernyőjén, a közmédia rádiós felületein, valamint a digitális platformokon

2026. Július 12. 10:00, vasárnap | Belföld

Magyar Péter: hétfőn az Országgyűlés elfogadja az alaptörvény 17. módosítását

Hétfőn az Országgyűlés elfogadja az alaptörvény 17. módosítását. A köztársasági elnöknek öt napja lesz, hogy aláírja azt. Ha nem teszi meg, akkor megindítható ellene a megfosztási eljárás

2026. Július 11. 14:00, szombat | Belföld

Orbán Anita: a Nyugat-Balkán uniós csatlakozása Európa versenyképességét is erősíti

A Nyugat-Balkán térségének stabilitása Magyarország és egész Európa biztonságát, uniós csatlakozása pedig Európa versenyképességét is erősíti

2026. Július 11. 13:00, szombat | Belföld

UniCredit: idén 1,3 százalékkal, jövőre 2,5 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság

Idén a magyar GDP-növekedése 1,3 százalékos lehet, majd jövőre a beruházások fellendülésével 2,5 százalékra javul